Rexroth | R992000410 | A11VO190EP2S/11R-NSD12K17H-ES
AXIAL PISTON PUMP A11VO190
Reference number:
TPH000420
Weight:
112.1 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | 1470D, 1270E |
| OEM: | John Deere |
Description
AXIAL PISTON PUMP A11VO190
All-purpose high pressure pump
• Nominal pressure 350 bar
• Maximum pressure 400 bar
• Open circuit
Features:
• Through-drive for mounting of further pumps up to same size
• Large variety of controls
• Swashplate design
• Compact design
• High efficiency
• High power density
| Control: | EP2S |
|---|---|
| Direction of rotation: | R |
| Gross weight: | 112.1 kg |
| Net weight: | 112.1 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 2100 rpm |
| Operation: | O |
| Series: | 1 |
| Size: | 190 |
| Type: | A11V |