Rexroth | R992000395 | A6VM107HD2D/70W-VAB38800B-S
AXIAL PISTON MOTOR A6VM107
Reference number:
TPH000405
Weight:
68.6 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | M320D2, M315D2, M313D |
| OEM: | Caterpillar |
Description
AXIAL PISTON MOTOR A6VM107
All-purpose high pressure motor
• Nominal pressure 350 bar
• Maximum pressure 400 bar
Features:
• Robust motor with long service life
• Approved for high rotational speeds
• High control range (can be swiveled to zero)
• High torque
• Large variety of controls
• Optionally with mounted flushing and boost-pressure valve
• Bent-axis design
| Control: | HD2 |
|---|---|
| Direction of rotation: | W |
| Gross weight: | 68.6 kg |
| Net weight: | 68.6 kg |
| Operation: | M |
| Series: | 7 |
| Size: | 107 |
| Type: | A6V |