Rexroth | R992000340 | A6VM200EP2/63W-VAB017FXB-S
AXIAL PISTON MOTOR A6VM200
Reference number:
TPH000361
Weight:
79.7 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | TTL 963 D |
| OEM: | Caterpillar |
Description
AXIAL PISTON MOTOR A6VM200
All-purpose high pressure motor
• Nominal pressure 350 bar
• Maximum pressure 400 bar
Features:
• Robust motor with long service life
• Approved for high rotational speeds
• High control range (can be swiveled to zero)
• High torque
• Large variety of controls
• Optionally with mounted flushing and boost-pressure valve
• Bent-axis design
| Control: | EP2 |
|---|---|
| Direction of rotation: | W |
| Gross weight: | 79.7 kg |
| Net weight: | 79.7 kg |
| Operation: | M |
| Series: | 6 |
| Size: | 200 |
| Type: | A6V |