Rexroth | R992000337 | A11VO40DRX/10L-VSC12N00-S
AXIAL PISTON PUMP A11VO40
Reference number:
TPH000359
Weight:
29.4 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | R966, R964C, R970 |
| OEM: | Liebherr |
Description
AXIAL PISTON PUMP A11VO40
All-purpose high pressure pump
• Nominal pressure 350 bar
• Maximum pressure 400 bar
• Open circuit
Features:
• Through-drive for mounting of further pumps up to same size
• Large variety of controls
• Swashplate design
• Compact design
• High efficiency
• High power density
| Control: | DRX |
|---|---|
| Direction of rotation: | L |
| Gross weight: | 32 kg |
| Net weight: | 32 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 3000 rpm |
| Operation: | O |
| Series: | 1 |
| Size: | 40 |
| Type: | A11V |