Rexroth | R992000317 | A11VLO210EP4S/11R-NZG12KXXH-S
AXIAL PISTON PUMP A11VLO210
Reference number:
TPH000341
Weight:
123.7 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | Valmet 941 |
| OEM: | Komatsu |
Description
AXIAL PISTON PUMP A11VLO210
All-purpose high pressure pump
• Nominal pressure 350 bar
• Maximum pressure 400 bar
• Open circuit
Features:
• Through-drive for mounting of further pumps up to same size
• Higher speeds are possible for the version with charge pump (A11VLO)
• Large variety of controls
• Swashplate design
• Compact design
• High efficiency
• High power density
| Control: | EP4S |
|---|---|
| Direction of rotation: | R |
| Gross weight: | 123.7 kg |
| Net weight: | 123.7 kg |
| Operation: | O |
| Series: | 1 |
| Size: | 210 |
| Type: | A11V |