Rexroth | R992000308 | A8VO55LAXHX/61R1-NZG05K020-S
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | A309LI-717 |
| OEM: | Liebherr |
Description
AXIAL PISTON PUMP A8VO55
• Nominal pressure 350 bar
• Peak pressure 400 bar
• for open circuit
Features:
• Variable double pump with two axial tapered piston rotary groups of bent-axis design for hydrostatic drives in open circuits
• The flow is proportional to the input speed and to the displacement, and is infinitely variable from qV max to qV min = 0
• The pump is suitable for direct mounting on the flywheel case in diesel engines
• One common suction port for auxiliary pump and both circuits
• A wide range of control instruments is available for different control and regulating functions
• Individual power controller
• Integrated auxiliary pump with pressure-relief valve, optionally with additional pressure-reduction valve
• Power take-off for mounting axial piston and gear pumps
• Excellent power to weight ratio
• Long service life
| Control: | LAXHX |
|---|---|
| Direction of rotation: | R |
| Gross weight: | 94.2 kg |
| Net weight: | 94.2 kg |
| Operation: | O |
| Series: | 6 |
| Size: | 55 |
| Type: | A8V |