Rexroth | R992000296 | A6VM140EPX/63W-VZBXX7FPB-S
AXIAL PISTON MOTOR A6VM140
Reference number:
TPH000323
Weight:
63.4 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | D6K, 953D, 561 |
| OEM: | Caterpillar |
Description
AXIAL PISTON MOTOR A6VM140
All-purpose high pressure motor
• Nominal pressure 350 bar
• Maximum pressure 400 bar
Features:
• Robust motor with long service life
• Approved for high rotational speeds
• High control range (can be swiveled to zero)
• High torque
• Large variety of controls
• Optionally with mounted flushing and boost-pressure valve
• Bent-axis design
| Control: | X |
|---|---|
| Direction of rotation: | W |
| Gross weight: | 63.5 kg |
| Net weight: | 63.5 kg |
| Operation: | M |
| Series: | 6 |
| Size: | 140 |
| Type: | A6V |