Rexroth | R992000221 | A6VM107HA1U2/63W-VZB3880HA
AXIAL PISTON MOTOR A6VM107
Reference number:
TPH000263
Weight:
66.9 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | 714MW |
| OEM: | Mecalac |
Description
AXIAL PISTON MOTOR A6VM107
All-purpose high pressure motor
• Nominal pressure 350 bar
• Maximum pressure 400 bar
Features:
• Robust motor with long service life
• Approved for high rotational speeds
• High control range (can be swiveled to zero)
• High torque
• Large variety of controls
• Optionally with mounted flushing and boost-pressure valve
• Bent-axis design
| Control: | HA1 |
|---|---|
| Direction of rotation: | W |
| Gross weight: | 66.9 kg |
| Net weight: | 66.9 kg |
| Operation: | M |
| Series: | 6 |
| Size: | 107 |
| Type: | A6V |