Rexroth | R992000207 | A11VO145LE2S/11R-NSD12K17
AXIAL PISTON PUMP A11VO145
Reference number:
TPH000252
Weight:
76.3 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| OEM: | HSM Forstmachinen |
Description
AXIAL PISTON PUMP A11VO145
All-purpose high pressure pump
• Nominal pressure 350 bar
• Maximum pressure 400 bar
• Open circuit
Features:
• Through-drive for mounting of further pumps up to same size
• Large variety of controls
• Swashplate design
• Compact design
• High efficiency
• High power density
| Control: | LE2S |
|---|---|
| Direction of rotation: | R |
| Gross weight: | 76.3 kg |
| Net weight: | 76.3 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 2200 rpm |
| Operation: | O |
| Series: | 1 |
| Size: | 145 |
| Type: | A11V |