Rexroth | R992000202 | A10VG63EP2M1/10L-NSC10F043SH-S
AXIAL PISTON PUMP A10VG63
Reference number:
TPH000247
Weight:
39 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| OEM: | Holmer Maschinenbau |
Description
AXIAL PISTON PUMP A10VG63
Medium pressure pump for closed-circuit applications
• Nominal pressure 300 bar
• Maximum pressure 350 bar
• Closed circuit
Features:
• Integrated boost pump for boost and pilot oil supply
• Flow direction changes when the swashplate is moved through the neutral position
• High-pressure relief valves with integrated boost function
• Boost-pressure relief valve
• Optional with pressure cut-off
• Large variety of controls
• Swashplate design
| Control: | EP2 |
|---|---|
| Direction of rotation: | L |
| Gross weight: | 43.743 kg |
| Net weight: | 43.743 kg |
| Operation: | G |
| Pnom Nominal Pressure: | 300 bar |
| Series: | 1 |
| Size: | 63 |
| Type: | A10V |