Rexroth | R992000164 | A6VM140HA1R2/63W-VZB02XHA-S
AXIAL PISTON MOTOR A6VM140
Reference number:
TPH000215
Weight:
61 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | L40B, L45, L45B, L40 |
| OEM: | Volvo |
Description
AXIAL PISTON MOTOR A6VM140
All-purpose high pressure motor
• Nominal pressure 350 bar
• Maximum pressure 400 bar
Features:
• Robust motor with long service life
• Approved for high rotational speeds
• High control range (can be swiveled to zero)
• High torque
• Large variety of controls
• Optionally with mounted flushing and boost-pressure valve
• Bent-axis design
| Control: | HA1R2 |
|---|---|
| Direction of rotation: | W |
| Gross weight: | 63.772 kg |
| Net weight: | 63.772 kg |
| Operation: | M |
| Series: | 6 |
| Size: | 140 |
| Type: | A6V |