Rexroth | R992000090 | A6VM55HA1R1/63W-VZB01XHA-S
AXIAL PISTON MOTOR A6VM55
Reference number:
TPH000153
Weight:
29.2 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | P50, Weicotrac 2002, 1490 |
| OEM: | Wacker Neuson, Weidemann |
Description
AXIAL PISTON MOTOR A6VM55
All-purpose high pressure motor
• Nominal pressure 350 bar
• Maximum pressure 400 bar
Features:
• Robust motor with long service life
• Approved for high rotational speeds
• High control range (can be swiveled to zero)
• High torque
• Large variety of controls
• Optionally with mounted flushing and boost-pressure valve
• Bent-axis design
| Control: | HA1R1 |
|---|---|
| Direction of rotation: | W |
| Gross weight: | 29.2 kg |
| Net weight: | 29.2 kg |
| Operation: | M |
| Series: | 6 |
| Size: | 55 |
| Type: | A6V |