Rexroth | R992000080 | A4VG40HD1DT1/32R-NAC02K045E-S
AXIAL PISTON PUMP A4VG40
Reference number:
TPH000146
Weight:
31 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| OEM: | Hamm (Wirtgen Group) |
Description
AXIAL PISTON PUMP A4VG40
High-pressure pump for applications in closed circuits
• Nominal pressure 400 bar
• Maximum pressure 450 bar
Features:
• Integrated auxiliary pump for boost and pilot oil supply
• Flow direction changes when the swashplate is moved through the neutral position
• High-pressure relief valves with integrated boost function
• With adjustable pressure cut-off as standard
• Boost-pressure relief valve
• Through drive for mounting of further pumps up to same size
• Large variety of controls
• Swashplate design
| Control: | HD1DT1 |
|---|---|
| Direction of rotation: | R |
| Gross weight: | 29.908 kg |
| Net weight: | 29.908 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 4000 rpm |
| Operation: | G |
| Pnom Nominal Pressure: | 400 bar |
| Series: | 3 |
| Size: | 40 |
| Type: | A4V |