Rexroth | R992000072 | A2FE90/61W-VAL181-SK
AXIAL PISTON MOTOR A2FE90
Reference number:
TPH000139
Weight:
79.5 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | 1850K |
| OEM: | CNH |
Description
AXIAL PISTON MOTOR A2FE90
High pressure motor for integration in mechanical gearboxes
• Nominal pressure up to 400 bar
• Maximum pressure up 450 bar
• High pressure motor for integration in mechanical gearboxes
• Open and closed circuits
Features:
• Space-saving construction due to recessed mounting flange
• Easy to install, simply slide into the mechanical gearbox
• High power density
• Very high total efficiency
• High starting efficiency
• Bent-axis design
| Direction of rotation: | W |
|---|---|
| Gross weight: | 79.5 kg |
| Net weight: | 79.5 kg |
| Operation: | E |
| Series: | 6 |
| Size: | 90 |
| Type: | A2F |