Rexroth | R992000067 | A2FM160/61W-VPB100J
AXIAL PISTON MOTOR A2FM160
Reference number:
TPH000134
Weight:
51.5 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| OEM: | Holmer Maschinenbau |
Description
AXIAL PISTON MOTOR A2FM160
All-purpose high pressure motor
• Nominal pressure up to 400 bar
• Maximum pressure up 450 bar
• Metric version
Features:
• High power density
• Very high total efficiency
• High starting efficiency
• Bent-axis design
| Direction of rotation: | W |
|---|---|
| Gross weight: | 51.5 kg |
| Net weight: | 51.5 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 3600 rpm |
| Operation: | M |
| Pnom Nominal Pressure: | 400 bar |
| Series: | 6 |
| Size: | 160 |
| Type: | A2F |