Rexroth | R992000021 | A2FM125/61W-VBB100
AXIAL PISTON MOTOR A2FM125
Reference number:
TPH000094
Weight:
34.6 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | R984C |
| OEM: | Liebherr |
Description
AXIAL PISTON MOTOR A2FM125
All-purpose high pressure motor
• Nominal pressure up to 400 bar
• Maximum pressure up 450 bar
• Metric version
Features:
• High power density
• Very high total efficiency
• High starting efficiency
• Bent-axis design
| Direction of rotation: | W |
|---|---|
| Gross weight: | 34.6 kg |
| Net weight: | 34.6 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 4000 rpm |
| Operation: | M |
| Pnom Nominal Pressure: | 400 bar |
| Series: | 6 |
| Size: | 125 |
| Type: | A2F |