Rexroth | R992000020 | A2FM32/61W-VAB192J-K
AXIAL PISTON MOTOR A2FM32
Reference number:
TPH000093
Weight:
13.8 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | Bobcat 444 |
| OEM: | Terex / Fuchs |
Description
The A2FM is a fixed motor with an axial tapered piston rotary group with a bent-axis design for hydrostatic drives in open and closed circuits. In axial piston units with a bent-axis design, the pistons are arranged at an angle to the drive shaft. The pistons rest directly on the drive shaft where they generate torque depending on the pressure.
| Direction of rotation: | W |
|---|---|
| Gross weight: | 13.8 kg |
| Net weight: | 13.8 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 6300 rpm |
| Operation: | M |
| Pnom Nominal Pressure: | 400 bar |
| Series: | 6 |
| Size: | 32 |
| Type: | A2F |