Rexroth | R992000016 | A2FM28/61W-VAB100
AXIAL PISTON MOTOR A2FM28
Reference number:
TPH000090
Weight:
10.2 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | CG233HF |
| OEM: | Dynapac |
Description
The A2FM is a fixed motor with an axial tapered piston rotary group with a bent-axis design for hydrostatic drives in open and closed circuits. In axial piston units with a bent-axis design, the pistons are arranged at an angle to the drive shaft. The pistons rest directly on the drive shaft where they generate torque depending on the pressure.
| Direction of rotation: | W |
|---|---|
| Gross weight: | 10.2 kg |
| Net weight: | 10.2 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 6300 rpm |
| Operation: | M |
| Pnom Nominal Pressure: | 400 bar |
| Series: | 6 |
| Size: | 28 |
| Type: | A2F |