Rexroth | R992000015 | A10VG28HWL1/10R-NSC13F003S-S
AXIAL PISTON PUMP A10VG28
Reference number:
TPH000089
Weight:
26.9 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | CC102, CC142, CC1200, CC122 |
| OEM: | Dynapac |
Description
AXIAL PISTON PUMP A10VG28
Medium pressure pump for closed-circuit applications
• Nominal pressure 300 bar
• Maximum pressure 350 bar
• Closed circuit
Features:
• Integrated boost pump for boost and pilot oil supply
• Flow direction changes when the swashplate is moved through the neutral position
• High-pressure relief valves with integrated boost function
• Boost-pressure relief valve
• Optional with pressure cut-off
• Large variety of controls
• Swashplate design
| Control: | HW |
|---|---|
| Direction of rotation: | R |
| Gross weight: | 26.9 kg |
| Net weight: | 26.9 kg |
| Operation: | G |
| Pnom Nominal Pressure: | 300 bar |
| Series: | 1 |
| Size: | 28 |
| Type: | A10V |