Rexroth | R902537833 | RLA10VNO28DRS/53L-VTC09N00E
AXIAL PISTON PUMP A10VNO28
Reference number:
TPH000053
Weight:
11.2 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | 200P, 200F, 200V |
| OEM: | AGCO Fendt |
Description
AXIAL PISTON PUMP A10VNO28
For low-pressure applications such as in tractors or for fan drives
• Nominal pressure 210 bar (3050 psi)
• Maximum pressure 250 bar (3600 psi)
• Open circuit
Features:
• Variable displacement pump with axial piston drive in swash plate design for hydrostatic drives in open circuit
• The volume flow is proportional to the drive speed and the displacement volume.
• The flow rate can be infinitely varied by adjusting the swash plate.
• Stable bearing for long service life
• High permissible drive speed
• Favorable power-to-weight ratio - small dimensions
• Low noise level
• Good suction behavior
• Electro-hydraulic pressure control
• Short control times
| Control: | DRS |
|---|---|
| Direction of rotation: | L |
| Gross weight: | 12.542 kg |
| Net weight: | 12.542 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 3000 rpm |
| Operation: | O |
| Pnom Nominal Pressure: | 250 bar |
| Series: | 5 |
| Size: | 28 |
| Type: | A10V |