Rexroth | R902537273 | RPA10VO45DFR1/52R-VUC12N00E
AXIAL PISTON PUMP A10VO45
Reference number:
TPH000025
Weight:
20 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | AGROTRON 215, AGROTRON 235, AGROTRON X710, AGROTRON X720, AGROTRON 265, AGROTRON 210, AGROTRON X265 |
| OEM: | Same Deutz-Fahr |
Description
Axial Piston Pump A10VO45
For machines with medium pressure requirements
• Nominal pressure 250 bar (3600 psi)
• Maximum pressure 315 bar (4550 psi)
• Open circuit
Features:
• Variable displacement pump with axial piston drive unit in swash plate design for hydrostatic drives in open circuit
• The volume flow is proportional to the drive speed and the displacement volume.
• The flow rate can be infinitely varied by adjusting the swash plate.
• Stable bearing for long service life
• High permissible drive speed
• Favorable power-to-weight ratio - small dimensions
• Low noise level
• Good suction behavior
• Electro-hydraulic pressure control
• Power control
• Electro-proportional swivel angle control
• Short control times
| Control: | DRS |
|---|---|
| Direction of rotation: | R |
| Gross weight: | 20.9 kg |
| Net weight: | 20.9 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 2600 rpm |
| Operation: | O |
| Pnom Nominal Pressure: | 250 bar |
| Series: | 5 |
| Size: | 45 |
| Type: | A10V |