Rexroth | R902537227 | RLA10VO28DFR1/52R-HTC40N00E
AXIAL PISTON PUMP A10VO28
Reference number:
TPH000019
Weight:
15 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | 6630, 6130, 6830, 6430 Premium, 6534 PREMIUM, 6230, 6330, 6430, 6530, 6230 Premium, 6530 Premium, 6630 Premium, 6930, 6330 Premium, 6534 |
| OEM: | John Deere |
Description
AXIAL PISTON PUMP A10VO28
-
For machines with medium pressure requirements
-
Nominal pressure 250 bar (3600 psi)
-
Maximum pressure 315 bar (4550 psi)
-
Open circuit
Features:
- Variable displacement pump with axial piston drive unit in swash plate design for hydrostatic drives in open circuit
- The volume flow is proportional to the drive speed and the displacement volume.
- The flow rate can be infinitely varied by adjusting the swash plate.
- Stable bearing for long service life
- High permissible drive speed
- Favorable power-to-weight ratio - small dimensions
- Low noise level
- Good suction behavior
- Electro-hydraulic pressure control
- Power control
- Electro-proportional swivel angle control
- Short control times
| Control: | DRSC |
|---|---|
| Direction of rotation: | R |
| Gross weight: | 14.876 kg |
| Net weight: | 14.876 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 3000 rpm |
| Operation: | O |
| Pnom Nominal Pressure: | 250 bar |
| Series: | 5 |
| Size: | 28 |
| Type: | A10V |