Rexroth | R902536859 | RLA10VNO41DFR1/52L-HRC40N00E
AXIAL PISTON PUMP A10VNO41
Reference number:
TPH000015
Weight:
15 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | MX100, MX120, MX90C, MX110, MX135, MX80C, MX100C |
| OEM: | McCormick, CNH |
Description
AXIAL PISTON PUMP A10VNO41
For low-pressure applications such as in tractors or for fan drives
- Nominal pressure 210 bar (3050 psi)
- Maximum pressure 250 bar (3600 psi)
- Open circuit
Features
- Variable displacement pump with axial piston drive in swash plate design for hydrostatic drives in open circuit
- The volume flow is proportional to the drive speed and the displacement volume.
- The flow rate can be infinitely varied by adjusting the swash plate.
- Stable bearing for long service life
- High permissible drive speed
- Favorable power-to-weight ratio - small dimensions
- Low noise level
- Good suction behavior
- Electro-hydraulic pressure control
- Short control times
| Control: | DRSC |
|---|---|
| Direction of rotation: | L |
| Gross weight: | 17.045 kg |
| Net weight: | 17.045 kg |
| Operation: | O |
| Series: | 5 |
| Size: | 45 |
| Type: | A10V |