Rexroth | R902066017 | AA4VG56DWD1/32R-NZCXXFXX3D-S
AXIAL PISTON PUMP A4VG56
Reference number:
TPH002434
Weight:
77 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| Machine: | M322C, M322D |
| OEM: | Caterpillar |
Description
AXIAL PISTON PUMP
High-pressure pump for applications in closed circuits
• Nominal pressure 400 bar
• Maximum pressure 450 bar
Features:
• Integrated auxiliary pump for boost and pilot oil supply
• Flow direction changes when the swashplate is moved through the neutral position
• High-pressure relief valves with integrated boost function
• With adjustable pressure cut-off as standard
• Boost-pressure relief valve
• Through drive for mounting of further pumps up to same size
• Large variety of controls
• Swashplate design
| Control: | DW |
|---|---|
| Direction of rotation: | R |
| Gross weight: | 42 kg |
| Net weight: | 42 kg |
| Nnom Nominal Rotational Speed: | 3600 rpm |
| Operation: | G |
| Pnom Nominal Pressure: | 400 bar |
| Series: | 3 |
| Size: | 17 |
| Type: | AA4V |