Rexroth | 0510625071 | AZPF-11-016RRR20KB-S0081
EXTERNAL GEAR PUMP
Reference number:
TPH004412
Weight:
3.7 kg
| Condition: | New |
|---|---|
| OEM: | IHC, Terex, Schwing, Bomag |
Description
The key task of external gear pumps is to convert mechanical energy (torque and rotational speed) into hydraulic energy (flow and pressure). To avoid unnecessarily high heat losses, units with high efficiencies are sought after. These are realized by means of pressure-dependent gap sealing and high-precision manufacturing technology.
| Direction of rotation: | Clockwise rotation |
|---|---|
| Drive shaft: | Spline shaft SAE J744 16-4 (9T 16/32DP) |
| Front cover: | SAE J744 82-2 (A) 2-bolt flange |
| Function: | Pump |
| Gross weight: | 3.4 kg |
| Housing material: | Aluminum |
| Max. flow: | 47.2 l/min |
| Max. intermittent pressure: | 280 bar |
| Maximum rotational speed: | 2950 rpm |
| Model: | Model F (4 ... 28 cm³/rev) |
| Net weight: | 3.4 kg |
| Noise level: | Standard noise level |
| Nominal size: | 16 cm³/rev |
| Non-standard version: | Deviations from catalogue standards, see drawing |
| Port connection: | Square flange to fitting ISO 8434-1 |
| Product: | External gear unit |
| Rear cover: | Standard (cast iron) |
| Sealing material: | NBR, shaft seal in FKM |
| Series: | Bearing diameter 18mm |
| Version: | phosphatized, pinned |
| Weight: | 3.4 kg |